TELEVİZYON YAYINCILARI DERNEĞİ

Haber Yayın İlkeleri

TERÖR VE OLAĞANÜSTÜ DURUMLARDA
HABERCİLİK YAPARKEN UYULACAK İLKELER 

Terör ve olağanüstü durumlarda izleyicinin, olayların çarpıtılmadan, abartılmadan, olduğu gibi kendisine aktarıldığını bilmesi büyük önem arz etmektedir. Yayıncıların sorumluluğu da halkın haber alma özgürlüğünü sonuna kadar kullanmaktır.
Bu sorumluluğun hızlı ve doğru biçimde yerine getirilebilmesi için Devlet yetkililerinden mümkün olan en kısa sürede olayla ilgili bilgi sahibi olunmasına ihtiyaç vardır. 
Sözcü sorununun çözülmesi, habercilerin ve dolayısıyla haberi alan vatandaşların doğru bilgilendirilmesinde, bilgi kirliliği yaşanmamasında yüksek önemde olduğu açıktır. 
Sistem işler hale getirilebilirse, habercilerin öncelikle açıklama yapılmasını beklemesi en doğru olan hareket olacaktır.

  1. SON DAKİKA HABERLERİ      :

Söz konusu olay gelişen bir olay değilse ve sık sık yeni gelişmeler yaşanmıyorsa, canlı yayın kesilip normal yayına dönülmeli, gelişmeler bundan sonra haber bültenlerinde duyurulmalıdır.

“SON DAKİKA” altyazısı en fazla 5 dakika ekranda tutulmalıdır. 
Önemli yeni bir gelişme olduğu takdirde elbette tekrar canlı yayına dönülebilir. 
İzleyicilerde korku, yılgınlık ve paniğe sebep olabilecek sansasyonel “SON DAKİKA” altyazılarından kaçınılmalıdır.

  1. CANLI YAYINLAR                            :
    • Şehit Haberleri ve Şehit Cenazeleri       

Olayda hayatını kaybedenlerin durumu yetkililer tarafından ailelerine bildirilmeden önce, isimleri açıklanmamalı, yetkililerden önce acılı aile bulunup ekranlara taşınmamalıdır.
Şehit olan görevliler, çok büyük bir istisnai özellik taşımadıkça şehit cenazelerinin törenlerinden ve şehit ailelerinin evinden canlı yayın yapılmamalı veya acılı insanları rahatsız edecek röportajlara yer verilmemelidir.
Slogan, ağıt gibi görüntülere mümkün olduğu kadar yer verilmemeli, olay ekrana uzak çekimle yansıtılmalıdır.

    • Olay Yerinden Yayın

Terör saldırıları ve doğal felaketlerle ilgili canlı yayınlara deneyimli, varsa konunun uzmanı muhabirler gönderilmelidir.

Felaket görüntüleri ve terör saldırıları yayınlanırken ürkütücü, izleyenleri paniğe sürükleyecek, toplumsal gerginliğe yol açacak görüntülerden kaçınmalıdır.

Sıcak olaylar, canlı yayın hassasiyetini de kat kat arttırıyor. Ancak bu sıcak anlardaki canlı yayınlar bazen hiç istenmeyen görüntülerin de milyonların önüne çıkmasına sebep olabiliyor.

Görüntü alınırken güvenlik güçlerinin olay yerinde çizdiği sınırın aşılmaması büyük önem taşımaktadır.

    • Terör Olaylarının Sorumluları İle İlgili Çekimler

Terör olaylarının sorumluları ya da savunucuları ile bir mülakatın yapılması düşünüldüğü hallerde, yayın sorumlusundan izin alınmalı ve mülakatın çerçevesinin kamu yararı gözetilerek çizildiğinden emin olunmalıdır.

Bu mülakatlarda terör olaylarını haklı gösterecek, saldırıları gerçekleştirenlerin propagandası olarak algılanabilecek, bu tür saldırıları teşvik eder görünebilecek her türlü yayından kaçınılmalı, böylece teröristlerin reklam ve tanıtımını yapar duruma düşülmemelidir.

Teröristlerin sözleri basın mensubunun sözleri olarak değil, bunun kimin tarafından söylendiği çok net olarak belirtilerek aktarılmalıdır.

  1. KONUK KONUŞMACILAR        :

Haber ve tartışma programına yorumcu olarak davet edilen kişilerin konunun uzmanı konuklar olmasına dikkat edilmelidir.

  1. VTR YAYINLARI                     :

Çok eski ve aynı görüntülerin kullanılması aşinalık ve sempati uyandıracağından özellikle teröristlerin yüzlerinin göründüğü görüntülere yer verilmemesi gerekmektedir. Terör örgütünü düzenli ordu olduğu izlenimi uyandıran görüntülerin yayınlanmamasına özen gösterilmelidir. Bıktıran tekrarlardan kaçınılmalı ve VTRlerin “arşiv” olduğu mutlaka belirtilmelidir.

Saygılarımızla,

RATING AB TOTAL
# Program Rating Share
1SURVIVOR13,1529,36
2SHOW ANA HABER6,4316,15
3O HAYAT BENIM5,2512,25
4GULBIN TOSUN ILE FOX ANA...4,6711,35
5RECEP IVEDIK 3 (T.S)4,411,36
6SAG SALIM (T.S)4,028,93
7BEN BILMEM ESIM BILIR (TKR)3,8913,45
8ATV ANA HABER3,879,58
9ACI ASK3,78,62
10SICAK GELISME3,378,78
# Program Rating Share
1SURVIVOR12,4729,26
2BABA CAN'DIR5,4512,39
3SHOW ANA HABER4,2712,65
4RECEP IVEDIK 3 (T.S)3,9212,18
5GULBIN TOSUN ILE FOX ANA...3,8410,67
6O HAYAT BENIM3,799,17
7KISMETSE OLUR HAFTANIN FINALI3,6111,33
8BABA CAN'DIR (OZET)3,237,86
9KANAL D ANA HABER3,29,22
10SICAK GELISME3,079,83
07 Şubat 2016 Pazar tümünü gör